Hırsız Alarm İhbar Sistemleri


 

Alarm sistemi, ev, işyeri veya işletmenin hırsızlık, tehdit, gasp, yangın, sağlık sorunu gibi durumlarda başkalarını (Alarm Haberalma Merkezi, mal sahibi, komşular) haberdar edip yardım çağırmayı sağlayan elektronik güvenlik sistemidir. Alarm haberalma merkezleri panelden kendilerine gelen mesajı tipine göre kullanıcıya, polise, itfaiyeye, ambulansa yönlendirir. AHM bunu yıllık abonelik ücreti karşılığı yapar, sistemi sürekli bilgisayar üzerinden gözler, gerektiğinde bakım için yönlendirme de yapar.

Güvenlik sistemi, kurulacak yerin konumuna, müşterinin isteklerine ve yaşam tarzına, ayrılan bütçeye uygun olarak seçilen elektronik parçaların birbirlerine entegre edilmesiyle oluşturulur. Sistem istenmeyen durumları algılar ve alarma geçer, alarm esnasında sirenle ve ışıkla çevreye, otomatik telefon arama ile kullanıcıya veya AHM (Alarm Haberalma Merkezi)  ‘ne haber verir. Kapı ve pencerelerin açılmasının algılanması, ortamda hareket eden canlıların algılanması, cam kırılması ve darbelerin algılanması, gaz kaçaklarının, dumanın ve yüksek ısının algılanması, panik-tehdit-yangın butonları alarm sisteminin istenmeyen durumları tesbit etmesine yarayan unsurlardır.

Kullanıcılar alarm kurma ve çözme işlemini, tuş takımından (keypad) şifre girerek, uzaktan telefonla bağlanarak, istenen zamanlarda otomatik olarak veya özel bir RF uzaktan kumanda, cep telefonu veya bilgisayar yazılımı ile gerçekleştirebilirler.

Hırsız Alarm Sistemi Bileşenleri;

1) Alarm paneli ve tuştakımı,

2) Algılayıcılar (dedektörler),

3) Siren ve uyarıcılar,

4) Akü (kontrol paneli ve siren için)

5) Telefon Arama, GSM / GPRS Arama Modülü,

6 ) Kablolama altyapısı ve tesisatı

Algılayıcı ve Dedektörler; PIR hareket dedektörü, mikrodalga hareket dedektörü, IR bariyer hareket dedektörü, manyetik kontak, butonlar, cam kırılma dedektörü, darbe dedektörü, gaz dedektörü, duman dedektörü, su basma dedektörü, beam bariyer, kapı ve pencere tipi dar açı ışın bariyeri vb. tiplerde olabilirler.
Alarm paneli ve Tuştakımı (Keypad) ; Tüm sistemi komuta eden ana merkezdir. Dedektör bağlamak için kullanılan zon girişi sayısı, kullanıcı sayısı, bağlanabilecek keypad sayısı, yönetilen bölüm sayısı, bağlanabilen aksesuarlar gibi özelliklerle çeşitlenirler. Çeşitli sayıda girişleri ve çıkışları vardır. Elektrik kesintilerinde devreye giren akü kullanılır.

Uyarıcılar; siren, flaşör, telefon arama ve GSM modülleri vb. sesli ve görsel uyarı elemanlarıdır. Çeşitli tetikleme şekilleri ile çalışabilirler, sabotaja karşı donanım ve yedek enerji kaynakları olabilir.

Hırsızlık anında 118 desibellik ses çıkarmalarıyla caydırıcı özellik taşıyan sirenler ile aynı anda, 7-24 çalışan AHM merkezini arayarak hızlı müdahale sağlar.
Sistem kontrol – kumanda araçları; yazı ekranlı veya ışıklı tuş takımları(keypad), IR veya RF uzaktan kumandalar, telefon, bilgisayar vb. araçlardır.

Bu sistem parçaları arasındaki bağlantı tesisatı kablolu veya kablosuz olabilir.

Alarm sistemleri konusunda, dünyada lider konumda bulunan PARADOX marka Kanada menşeyli firmanın ürünleri kullanılmaktadır.

Alarm Haberalma Merkezi (AHM); Hırsızlığa karşı bir çözüm sunması ile birlikte aynı zamanda “ Yangın, acil sağlık, gaz kaçağı ve sabotaj durumları” içinde çözümler sunabilmektedir.

Acil durumlarda, A.H.M (Alarm Haberalma Merkezi) nin çağrı merkezine düşen sinyaller ile birlikte;

7 gün 24 saat çalışan personel olay yerine hızlı müdahaleyi sağlar.