Plaka Tanıma ve Plaka Okuma Sistemleri


 

PLAKA TANIMA SİSTEMİ

Plaka Tanıma Sistemi, taşıtları (otomobil, kamyon,kamyonet, minibüs, otobüs vb.) plakalarına bakarak insansız olarak tanıyan bir uygulamadır. Plakaları tanımak için kamera ile gelen görüntüleri kullandığından dolayı, Plaka Tanıma Sistemi bir görüntü tanıma teknolojisidir.

Site otoparkları, ticari otoparklar, karayolları ve güvenlik kontrol noktaları gibi bir çok noktada kullanılan Plaka Tanıma Sistemi, giriş çıkışlar üzerinde daha yüksek kontrol ve denetim sağlar.

Araçların kamera ile çekilen görüntülerinin canlı olarak Plaka Tanıma Sistemi ile incelenmesi ve görüntüdeki plakanın bulunarak yazıya dönüştürülmesi prensibiyle çalışır.

Plaka Tanıma Sistemi, çok hızlı bir şekilde işlem yapar. Gördüğü bir plakayı kendisine verilen bir havuzdaki plakalarla karşılaştırabilir. Görüntüdeki araçla ilgili herhangi bir işlem yapılması isteniyorsa işlem çok hızlı bir şekilde otomatik olarak gerçekleştirilir. Örneğin bariyer açılabilir, bir yetkiliye haber verilebilir, alarm çaldırılabilir veya ihtiyaca göre başka bir işlem yapılabilir.

Başarı oranı Plaka Tanıma Sistemi için en önemli kriterdir. Görüntüye giren her yüz araçtan kaç tanesinin plakasının başarılı okunduğunun ölçüsüdür. Başarılı okuma plakadaki tüm harf ve rakamların doğru okunmasıdır, bir rakam veya harf dahi yanlış okunsa dahi başarısız okuma kabul edilir.

Modern Plaka Tanıma Sistemleri saha koşullarında %90 başarı oranına sahiptir.100 araçtan 90 tanesinin plakasını yağmur, çamur vb. koşullar ne olursa olsun başarı ile okur.

Plaka Tanıma Sistemi’nin otopark uygulaması için basitleştirilmiş bir örneği görülmektedir. Kameradan gelen araç görüntüsü Plaka Tanıma Sistemi tarafından incelenerek veri tabanına yapılan sorgu sonucunda bariyere komut gönderilerek üyenin içeri girişi otomatik olarak sağlanmaktadır.